Place search

Kategorie

Pozemky

Nalezená lokalita:

zobrazit na mapě

Pozemky v lokalitě:

Hope Homestead Glamping
 100 % (3 ratings)
Přidat mezi oblíbené

strojově přeloženo zobrazit original

76.54 €

19.23 €

19.23 €
Luxury, fully equipped, heated glamping tent with barbecue, seating - armchairs and table under the umbrella and wellness barrel in a secluded area with a view of the pastures with sheep or the pond and the possibility of fishing. They can cook or barbecue and relax in the hot water in the barrel.On arrival they have clean warm quality duvets, towels, towels and firewood and a hatchet. The tent is equipped with a portable fridge, cooker and utensils, kettle and an outdoor hammock for two.At the homestead you can buy homemade eggs, honey, alcoholic and non-alcoholic wine, salty and sweet snacks, soft drinks.... We offer the opportunity to purchase charcoal for barbecues from a local producer.If staying is a gift, we will be happy to create a bespoke gift voucher for you.
Basic info
It is necessary to arrange the arrival time with the landowner, who enables the access to the property. What does it mean?
The landowner must authorize the reservation. What does it mean?
V poslední době potvrzeno 89% rezervací. Průměrná doba do odpovědi je 338 minut. Doporučujeme rezervovat s dostatečným předstihem.
The property is designated for 1 reservation. What does it mean?
You will receive the exact address, GPS coordinates and route description after you complete the booking. Why?
The landowner contact information will be provided after the booking. Why?
Minimální délka pronájmu pozemku jsou 2 dny
Slevy

Slevy na vícedenní pobyt:

5 - 9 nocí: 5%

10 a více nocí: 10%

Equipment
toilet - The toilet is 100m from the tent in the homestead.
drinking water - Drinking water is right next to the tent.
power - Electricity is brought up to the tent and is automatically available
shower / lavatory - A solar shower is installed next to the tent. In cold weather you can use the shower and washroom in the farmhouse.
picnic table
grill
fireplace
Accessibility
The land is accessible even in winter / in the snow season
The property is easy to access even in bad weather

There is an asphalt road to the homestead, maintained all year round. The last 150m to the tent you need to walk. You can leave your car in the parking lot of the farmhouse.

Restriction of the access road

The road is wide enough for a truck.

Activities
cycling

There are several cycling routes around the estate.

fishing

For a fee, you can buy a fishing license, rent equipment and catch-and-release fishing in our quiet private fishing grounds.

water sports

Swimming is possible in the pond. We at home swim there all summer. 50 m from the tent is the Výrovka river.

walking and hiking
sauna/wellness

Vedle stanu vám můžeme za poplatek 450,- Kč napustit a roztopit luxusní podsvícený wellness sud.

Rules

MINIMUM LENGTH OF STAY IS 2 NIGHTS.MINIMUM NUMBER OF PERSONS ACCOMMODATED IS TWO.The final cleaning fee of 450,- CZK is added to the price of the stay and paid in cash on the spot.If you want to use the wellness barrel, the fee for filling and melting the barrel is 450,- CZK (re-melting 300,- CZK), also payable in cash on the spot. Three friendly Border Collies roam our grounds. Occasionally they will also visit for glamping. If you have a pocket dog that sticks with you, you can bring it along. The fee for a dog is 150 CZK/day. Noisy and bigger than tiny dogs, please leave them at home.

Arrival from: 14:00
Departure until: 11:00
Can I come anytime?

pets are forbidden
campfire allowed
Be extremely cautios when lighting a fire, as there is a risk of fire due to long-term drought! Use only designated areas and remove all combustible materials from the reach of fire. Do not burn fire in windy weather. Please consult with the landowner, there is a temporary fire ban in the area.
barbecue allowed
celebrations and noise prohibited, keep calm during the day More info
platba v hotovosti a mimo rezervační systém Bezkempu není možná More info
Location
Photos
Guest rating
Hosté říkají o pozemku:
For fishermen
Places for bathing
28.7 - 31.7.2022 Jiri říká:
Naprosto úžasné místo a majitelé a vřele doporučuji k návštěvě. Pozemek je velmi rozlehlý a tudíž zde panuje úplně soukromí. Hned u Glampingoveho stanu, který je luxusně zařízen, je i wellness sud s teplou vodou, což byl nezapomenutelný zážitek a dcera tam byla pečená vařená, doslova... :) V přilehlé usedlosti se pak nachází domácí zvířátka, což ocenila celá naše rodina, byly tam telatka, slepice s malými kuratky, kocicka a nezapomenutelni 3 nejvhodnější pejskove, kteří nás doprovázeli na každém kroku. Zkusil jsem i rybolov a moc jsem si tam odpocinul. Zcela určitě se vrátíme, místo majitele jsme si zamilovali.

Jiří Smolka
1.7 - 3.7.2022 Klára říká:
Příjemné a klidné prostředí. Vše naprosto v pořádku přes vybavení stanu, okolí tak obyvatelé Naděje. Dopuručujeme Všem kteří chtějí strávit čas v klidu a pohodlí.
17.6 - 19.6.2022 Michaela říká:
Kouzelné místo přímo v srdci přírody. Klid, pohoda a krásná příroda, co víc si přát. Krásné, čisté, vše co jsme potřebovali, bylo k dispozici. Super zázemí, domácí vajíčka i jiné dobroty.
My trip
I will stay in: (Co mám vybrat v mém případě?)
-
+
0
-
+
0
-
+
0


Number of persons (over 12 years):
-
+
1
>12 years
-
+
0
4–2 years
-
+
0
0–3 years


More info

Dates:
Arrival - Departure


Choose dates and type of stay
Přenocování
Servisní poplatek
Total