Place search

Kategorie

Pozemky

Nalezená lokalita:

zobrazit na mapě

Pozemky v lokalitě:

Teepee in the beech grove
 92 % (14 ratings)
Přidat mezi oblíbené

strojově přeloženo zobrazit original

100 €

0 €

0 €
Nestled in the heart of a beech grove on a wooden terrace of 64m2, the giant airstrip comfortably accommodates up to 6 people. A gas cooker and a solid wood table are available for breakfast. A fire pit, the one in the teepee during the evening is not to be missed. Separate toilet in a separate tub. The teepee offers absolute peace and tranquillity in the midst of beautiful countryside. Take a sleeping bag and a mattress to the airport with a nice carpet, a double mattress is available. Switch off your mobile phone and recharge your batteries with the energy of mother nature.
Basic info
Free entry onto the property What does it mean?
The landowner must authorize the reservation. What does it mean?
V poslední době potvrzeno 34% rezervací. Průměrná doba do odpovědi je 20 minut. Doporučujeme rezervovat s dostatečným předstihem.
The property is designated for 1 reservation. What does it mean?
You will receive the exact address, GPS coordinates and route description after you complete the booking. Why?
The landowner contact information will be provided after the booking. Why?
Slevy

Slevy na vícedenní pobyt:

3 - 4 noci: 5%

5 - 9 nocí: 7%

10 a více nocí: 10%

Equipment
toilet - Separation toilet in a separate hut.
drinking water - Crystal water spring 300 m from the property itself.
picnic table
grill
fireplace
sjízdnost
Pozemek je sjízdný i v zimě / v období sněhu
Za deštivého počasí může být ztížený přístup na pozemek

You can't drive to the guy, you can walk about 300m, it's really in the countryside :) You can get to the parking place any way, by anything, on asphalt.

Activities
cycling
for kids
walking and hiking
Další aktivity

The surrounding area is great for biking, both road and mountain biking. Running is great too, there are plenty of activities for sports lovers.

Rules

- Leave no trace - Whatever we bring, we take away.- We leave the place in the same or better condition than we found it- We make fires only in designated places- We do not pick flowers or cut down trees in the surroundings- We take firewood from predetermined places- Did we damage anything? It will happen, we will report the damage so that it can be repaired for the next guests- We behave with respect for nature, we are not noisy and we do not shine unnecessarily in the forest. We enjoy every moment of freedom, love and compassion- The sauna can be booked separately for an extra charge

Arrival from: 13:00
Departure until: 12:00
Can I come anytime?

campfire allowed
barbecue allowed
celebrations and noise prohibited, keep calm during the day More info
platba v hotovosti a mimo rezervační systém Bezkempu není možná More info
Location
Photos
Guest rating
Hosté říkají o pozemku:
Outlying
Activities
For families
30.10 - 31.10.2021 Marie říká:
Ubytování je na krásném místě. Úžasné zázemí, základní kuchyňské vybavení, barely na vodu (škoda jen že studánka je trošku dál), suché WC bylo čisté i s papírem (dostatečné množství). Kárka- velice dobrý nápad, nemusíte věci tahat několikrát, pokud jedete autem.
Určitě s kamarády opět navštívíme:-)
28.8 - 29.8.2021 Eva říká:
Místo je nádherné. Kolem krásné lesy, příroda, klid. Típí je docela dobře vybavené, ale doporučuji vzít si vlastní příbory, nádobí, svítilny, matrace na spaní. Do típí při dešti teče.
23.8 - 24.8.2021 Jan říká:
Super místo, nepotkali jsme ani živáčka. Bohužel nám moc nevyšlo počasí a pršelo.
16.8 - 20.8.2021 Veronika říká:
Pobyt v teepee byl krasnym zazitkem,vse co jsme potrebovali,tam bylo. Deti byly nadseny(houpacky,les kolem,houby). Kdo hleda klidne misto bez lidi,je to idealni. V okoli moc pekne vylety,kde jsme nepotkali moc turistu. Krasny kraj. Borovy haj nam zustane v srdci a verim,ze se do teepee jeste vratime.
13.8 - 15.8.2021 Eva & Tom říká:
Pěkné místo v lese. Příroda krásná. Nejvíce jsme využili houpačku, která je fakt super. Ani nám moc nevadilo, že je pokapaná od smoly. Děti měli radost z hamaků, ani z nich nechtěli vylézt. Velké ohniště k posezení pod nebem bylo zpestřením každého večera. Těšili jsme se na sprchu, ale bohužel ve vaku byla díra, takže sprcha k nepoužití. Týpí vybaveno celkem dobře. Nic nám nechybělo a co chybí a máte v autě, můžete si přinést nebo dovést na kárce. My si bohužel týpí moc neužili, protože ho ve špičce obydleli sršně a všechno jim vadilo. Pohyb i světlo, když byla tma. Spali jsme tedy venku pod širým nebem a koukali na hvězdy.
My trip
I will stay in: (Co mám vybrat v mém případě?)
-
+
0
-
+
0
-
+
0


Number of persons (over 12 years):
-
+
1
>12 years
-
+
0
4–2 years
-
+
0
0–3 years


Rules for stays with a dog

More info

Dates:
Arrival - Departure


Choose dates and type of stay
Přenocování
Servisní poplatek
Total