Place search

Kategorie

Pozemky

Nalezená lokalita:

zobrazit na mapě

Pozemky v lokalitě:

Cabin in the wilderness - Emergency accommodation
 99 % (114 ratings)
Přidat mezi oblíbené

strojově přeloženo zobrazit original
Stanoviště 1 | Stanoviště 2

38.42 €

5.77 €

1.92 €
Experience unbelievable romance in a wooden cabin, in the absolute wilderness. Then, if you leave your cell phone in the car, you'll experience something you haven't experienced in a long time, or maybe never... :-)The cabin can accommodate 3 - 10 people. Or, by prior agreement, more people, depending on how you want to snuggle together :-).The cabin can be heated and cooked on the stove. Less than 100m below the cabin there is a stream (sometimes it dries up in summer), where you can wash dishes and take a bath... This water can be brought to the cabin to wash your hands etc. Drinking water can be refilled at our home, we live nearby, about 700 m. Definitely do not expect a white bed with a duvet, running water, electricity, free wifi, or a flushing toilet. Take your gear with you, as you would in the wild. Among other things, a sleeping bag, your own blanket underneath, plenty of candles, possibly a cooking pot, 6 x pencil batteries, a headlamp, and for those who can't do without, a fire starter (Pepo).
Basic info
Free entry onto the property What does it mean?
The reservation is confirmed immediatelly after completing the payment. What does it mean?
The property is designated for 1 reservation. What does it mean?
You will receive the exact address, GPS coordinates and route description after you complete the booking. Why?
The landowner contact information will be provided after the booking. Why?
Minimální délka pronájmu pozemku jsou 2 dny
Středně přísné storno podmínky What does it mean?
Equipment
toilet - Kadibudka, about 300 m down. It is a pleasant walk. Especially at night :).
drinking water - At the owner's home there is a possibility to refill drinking water. There is no direct source on the site itself.
power - At the owner's home, there is the possibility of recharging phones, for example. There is no direct source at the site itself.
fireplace
sjízdnost
Pozemek je sjízdný i v zimě / v období sněhu
Na pozemek je bezproblémový příjezd i za špatného počasí

Unfortunately, due to the protection of the surrounding vegetation, it is not possible to drive directly to the site. It is possible to park about 180m from the log cabin behind the pond dam. Please respect this. Thank youIn winter, when there is snow cover and in case of mud, I recommend to walk the driveway first to assess for yourself what you and your car can handle... :-)

Activities
cycling
fishing
climbing
water sports
walking and hiking
horses
Rules

Please remove all waste, do not make unnecessary noise, etc..., you know the situation.Please call the above number to arrange for the handover of the keys.Attention - you are in a protected area where lighting fires is prohibited by law. The owner doesn't mind, but it doesn't change the matter. Thus, an outdoor fire is at your own (theoretical) risk of a possible fine. So far it hasn't happened :-).Please use wood for an outdoor fire from the surrounding countryside, there is plenty of it. Please don't use wood under the canopy, which is intended for the stove in the cabin.Those who can't clean up after themselves (you can find how to do it on the internet), better not really start a fire. A hint: clean ashes (cooled!!!), without rubbish, can be scattered freely with a shovel, for example on the meadow. Please do not pile it up, but really scatter it around the meadow. Toilet topic: if someone prefers to go into nature rather than to the cairn, ok, but always bury the personal treasure and especially the used papers. Thank you for that. Whoever I find wiped butt or ancestral papers around, I'll collect them and send it in a package to the offender's address. The "it's been there before" excuse doesn't hold up, as I check the neighborhood after every crew :-).

Arrival from: 13:00
Departure until: 12:00
Can I come anytime?

campfire allowed
barbecue allowed
celebrations and noise prohibited, keep calm during the day More info
platba v hotovosti a mimo rezervační systém Bezkempu není možná More info
Visited personally by the bezKempu.cz team - our comments:

To go away from civilization.Somewhere where there is no water or electricity.Somewhere you can't even get to by car.Somewhere where no one can find you if you don't want to.Somewhere that is the best in the world.

Location
Photos
Guest rating
Hosté říkají o pozemku:
Outlying
Activities
13.5 - 15.5.2022 Dita říká:
Vše je přesně tak, jak jsem si představovala. Nikde nikdo, tezka pohoda.
Srub byl poměrně dost vybaven ať už jde o jídlo, zradlo pro psy, svíčky, kanystry, olej, malinký gril, hrnce… naprostou vetsinu veci jsmenwvyuziki, vezli jsme si vlastní, bude totiž hodně vždy záležet na tom, po kom prijedete, co tam nechá, co spotřebuje. Pokud jde o drevo, vedle srubu již skoro žádné připravené není - to bylo ale určeno na topení uvnitř a to už v našem termínu nebylo potřeba. Drevo na ohnicek bylo na pohodu, kousek dal v lese byl padlý strom, jakoby čekající na bezkempare:)
Pro psa ráj na zemi, vodítko dostával jen když jsme je-li pryč (nehoní zvěř, které je tam požehnaně). Schody do srubu jsou malinko v určitých místech chatrné, ale i můj 70ti kilovy pes obecně se průhledných schodů bojící, se v pohodě do srubu dostal.
V jednu chvíli, již za tmy nás velice překvapilo přijíždějící auto a banda lidi s bateriemi behajici po lese. Nicméně auto přijelo tam, kde jsme i my měli auta a posádka evidentně hledala druhé stanoviště. Toto nám došlo ale až ráno. Takže žen večer to bylo dost divné. Když pak místo našli, asi, už jsme o nich nevěděli, není to v dohledový vzdálenosti, nepotkají jsme se ani u těch aut. Kadibudka bude asi pro obě mista jedna, nachází se totiž v místě parkování aut.
Děkujeme a věřím, ze budeme mít sanci zase se vrátit.
30.4 - 1.5.2022 Monika říká:
Moc se nám líbilo, povedl se vytvořit pocit, že jsme opravdu někde daleko sami v divočině, i když je to kousek od civilizace.. Dřeva v okolí na ohýnek byla spousta.
22.4 - 24.4.2022 Tomáš říká:
Srub s atmosférou je na krásném místě na osamocené louce. Absolutní klid, romantika a souznění s přírodou. Pískovcové skály v blízkém okolí za srubem. Hezké a upravené okolí se smíšeným lesem a louky na procházky či výlety, lavičky, rybníčky. Ve srubu je i základní vybavení jako hrnce, příbory, pár hrnků, barely na vodu, svíčky...Určitě doporučuji, vrátíme se zase.
9.4 - 10.4.2022 Pavla říká:
Naše druhá návštěva a opět jsme byli maximálně spokojeni 👍
Tentokrát jsme si navozili i trochu dřeva na zátop a oheň, jelikož mělo být poměrně chladno a deštivo. Bylo ho však dostatek i na místě, minimálně na jednu noc 🔥
2.4 - 3.4.2022 Martin říká:
Opravdu pěkný "konec světa" bez elektřiny a s příjemnou atmosférou! Pokyny byly jasné. Vzhledem k teplotám jsme si museli topit vevnitř, což znamenalo chvíli se věnovat řezání a štípání dřeva... Naštěstí bylo čím a co, takže za chvíli to bylo, ale bylo by fajn mít něco přichystané, aby se dalo zatopit hned po příchodu. Ráno se sluníčkem nemělo chybu.
My trip
I will stay in: (Co mám vybrat v mém případě?)
-
+
0
-
+
0
-
+
0


Number of persons (over 12 years):
-
+
1
>12 years
-
+
0
4–2 years
-
+
0
0–3 years


Rules for stays with a dog

More info

Dates:
Arrival - Departure


Choose dates and type of stay
Přenocování
Servisní poplatek
Total